Ev Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısacası daha sağlıklı, mutlu ve güzel bir hayatın formülü evlerimizin ne kadar temiz ve düzenli olduğuyla yakından ilgili. Ancak temizlik elbette aynı zamanda bizi yoran ve hepimizin zaman zaman kaçındığı yorucu bir süreç. Gel gelelim eğer işimizi kolaylaştıran temel temizlik kurallarını bilirsek evlerimizde yaptığımız temizlik hem daha uzun ömürlü olur, hem de saatlerce yorulmadan evimizi temiz ve düzenli tutabiliriz. İşte gündelik hayatımızı kolaylaştırmak ve yaşam kalitemizi arttırmak için temizlik yaparken dikkat edilmesi gereken basit ama etkili kurallar….

Her gün 20 dakikanızı ayırın

Eğer haftasonları saatlerinizi harcayarak tatil gününüzü temizliğe adamak istemiyorsanız her gün yalnızca 20 dakikanızı ayırarak çok daha temiz bir evde yaşayabilirsiniz. Üstelik bu 20 dakika haftalık temizliğin ertesi günü mis gibi olan evinizin beşinci günden sonra sinir bozucu bir dağınıklık ve kirliliğe sahip olmasının da önüne geçer ve her gün evinizi belirli bir düzeyde temiz tutar. Her gün 15-20 dakika ayırarak yapacağınız işlemler ise son derece basit: Yatağınızı toplamak, etrafa göz gezdirip dağınıklık yaratan nesneleri yerlerine yerleştirmek, haftalık temizliği beklemeden her duşa girdiğinizde banyo fayanslarını bir dakikanızı ayırarak üstünkörü fırçalamak, asla bulaşık biriktirmemek, yere dökülen şeyleri hemen o an süpürmek ya da silmek ve kirlilerinizi düzenli olarak kirli sepetlerinde biriktirmek.

Temizliğe yardımcı bir dekorasyon

Evinizdeki dekorasyonu oluştururken temizlik faktörünü de hesaba katarsanız ve hızlı temizlenen ve kir tutmayan mobilyalar ve tasarım unsurları tercih ederseniz uzun vadede çok daha mutlu olacağınızı garanti edebiliriz. Örneğin halı satın alırken akrilik halıları tercih ederseniz kir tutmayan yapıları, sert yüzeyleri ve kolay temizliğe uygun üretim tarzlarıyla işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Aynı şekilde deri ya da tay tüyü koltuklar silinebilir oldukları için; oturma grubunuzdaki kılıfları çıkabilen minderler yıkanabilirliklerinden dolayı; cilalı ahşap sehpa ve masalar çok daha kolay temizlenebildikleri için dekoratif anlamda temizliğe yardımcı mobilyalardır. “Yukarıdan aşağıya” kuralı Temizliğin daha hızlı bitmesini ve bittiğinde de daha kusursuz olmasını istiyorsanız izlemeniz gereken temel kural, temizlik işlemini gerçekleştirirken yukarıdan aşağıya doğru ilerlemek olacaktır. Eğer siz de elektrik süpürgesiyle yerleri süpürmeyi son derece keyifsiz bir iş olarak görüyorsanız bir an önce süpürme işleminden kurtulmak için temizliğe süpürgeyle başlama yanılgısına da düşüyorsunuzdur. Önce süpürme işlemini daha sonraki aşamalarda toz alma işlemini gerçekleştirdiğinizde yüksekteki yerlerin tozunu alırken toz zaten süpürülmüş olan zeminin üzerine dağılır. Bu da yerlerinizi tekrar süpürmenizi gerektirecek kadar kirlilik yaratmasa bile zeminin kirlenme süresini kısaltır. Temizlik yaparken yukarıdan aşağıya doğru kuralını uygularsanız, evlerinizi çok daha hızlı temizleyebilir ve çok daha uzun süre temiz tutabilirsiniz.

 

Etiketler: ev temizliği,ev
Nisan 09, 2021
Listeye dön